شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

نقشه راه فول استک fullstack
شناسه پست: 4244
بازدید: 7870

نقشه راه برنامه نویس FullStack

نقشه راه برنامه نویس فول استک

فول استک یعنی فردی که هم به بک اند و هم به فرانت اند مسلط باشد.

اما سراغ این بحث می‌رویم که بک اند و فرانت اند چیست؟

ما چند زبان برنامه نویسی پیشنهاد خود که موارد زیر هستند را داریم:

  • HTML
  • CSS
  • JS
  • PHP

این زبان ها بخشی مربوط به ظاهر وب سایت (HTML,CSS,js) و برخی مربوط به رخداد های پشت صحنه و دیتابیس می‌باشند (PHP و NODJS که یک فریمورک از جاوااسکریپت برای بک اند می‌باشد) ، زبان های ابتدایی که برای ظاهر بودند فرانت اند و زبان هایی برای پشت صحنه بک اند نام می‌گیرند.

ساختار پایه فرانت اند:

پشنهاد ما برای یادگیری فرانت اند ابتدا یادگیری زبان HTML است ، این زبان را نمی‌توان زبان برنامه نویسی در نظر گرفت زیرا از انواع متغیر و داده ها پشتیبانی نمی‌کند ، به همین دلیل آن را زبان علامت گذاری می‌نامیم. این زبان اصلا ساختار پیشرفته و سختی ندارد و تابع های مختلف و تحلیل نیاز ندارد.

ظاهر در فرانت اند؛

زبان بعدی CSS خواهد بود که به ساختار پایه و بدون زیبایی HTML زیبایی می‌بخشد و برای رنگ و لعاب دادن به وب سایت استفاده می‌شود ، این زبان نیز مشابه HTML زبان برنامه نویسی حساب نمی‌شود ، (در SASS و SCSS ممکن هست بتوانید از مفهوم هایی مانند متغیر استفاده کنید اما بازهم در خروجی کد ها اصلاح می‌شوند) ، مانند HTML این زبان نیز اصلا سخت نیست و در مدت زمان کم می‌توانید به راحتی آن را یاد بگیرید.

زبان بعدی JS هست که رخداد های متفاوت را به وب سایت شما اضافه می‌کند ، وقتی روی یک دکمه کلیک می‌کنید و دارک مود سایت فعال می‌شود با Js است یا زمانی که یک پیامی Alert میشود! احتمالا فتوشاپ آنلاین را هم مشاهده کرده باشید ، آن هم با Js است! ، کتاب خانه هایی از جاوا اسکریپت مانند NOD.JS برای بک اند نیز استفاده می‌شوند. یعنی یک زبان همه کاره از بک اند گرفته تا فرانت اند! ، یادگیری این زبان نیز سختی آنچنانی ای ندارد و برای شروع راحت تر می‌توانید پس از یادگیری مقدار جاوا اسکریپت سراغ فریمورک JQuery بروید!

و زبان آخر!

PHP را می‌توان غول بک اند دانست که CMS های بزرگی مانند وردپرس که نیمی از وب سایت های جهان را تشکیل می‌دهند از آن استفاده می‌کنند!

این زبان وب سایت شما را پویا می‌کند (برای درک بهتر اطلاعات هر قسمت از وب سایت می‌تواند در دیتابیس ها ثبت شود و قابلیت هایی مثل ثبت نام و ورود به حساب کاربری را می‌توان پیاده سازی کرد) ، این زبان سختی خود را دارد ، اما تمامی زبان های برنامه نویس یک منطق را دنبال می‌کنند ، پس اگر الان یک زبان برنامه نویسی مسلط هستید آنچنان کار سختی نخواهد بود ، (کاربرانی که جاوا اسکریپت را به خوبی یاد می‌گیرند در PHP آنچنان سردرگم نمی‌شوند!)

در انتها باید به این مسئله پرداخت که شما بعد از یادگیری هر کدام از این زبان ها از زبان قبلی بی نیاز نخواهید شد و در انتها نیز شما با استفاده از تمامی زبان ها یک سایت را می‌سازید!

توضیحات:

 

شما میتوانید سوالات خود را از طریق ایمیل پشتیبانی – تماس با ما – یا در قسمت نظرات سوال خود را بپرسید.

موفق باشید

A.J

پست های مرتبط:

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها